Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace Nesouhlasím

Příběh z ulice, příběh jednoho z Vás...

Nejsme běžná tuctová škola Karate, ani Krav maga, ale snažíme se zájemce vzdělat jak po teoretické stránce (druhy a formy sebeobrany, zabezpečení domácnosti, právo, komunikace s policií, fáze konfliktu ), tak po praktické ( použití spreje, obušku, vyhnutí se konfliktu, údery, kopy). To všechno od prvních hodin! Nejsme škola, kde se vyboucháte do pytle a jdete domů. Nejsme škola, kde jste pro trenéry jen ”další” cvičící. S každým cvičícím máme jistý oboustranný vztah a snažíme se ho dále rozvíjet.

Naší školou sebeobrany, prošlo v rámci soukromých lekcí, několik desítek zájemců. Většina z těchto zájemců, k nám přišla z důvodu prevence. Jen malá část zájemců jsou profesionálové, nebo osoby, které mají již nějakou zkušenost v konfliktu na ulici.

Tím spíš se nestává tak často, aby zájemce - úplný nováček, absolvoval základní kurz sebeobrany a pár měsíců po ukončení kurzu, bojoval o svůj život na ulici.

Jedním z mála, který musel opravdu využít naučené dovednosti na ulici, je Josef Káňa. Požádal jsem ho, aby si svůj příběh nenechával pro sebe a podělil se s Vámi. Ikdyž věřím, že tento hrůzný zážitek nebylo jednoduché vyprávět. Možná tak jako mě, bude však tento reálný příběh inspirovat i Vás k tomu, že to co děláme, má smysl a může se v krajním případě hodit.

Josef Káňa, 27let, Mikulov

Na kurz sebeobrany jsem se přihlásil po delším váhání. Donutil mě především fakt, že jsem se necítil v poslední době bezpečně v okolí svého bydliště a města celkově. Nevím proč, ale připadá mi, že jsem magnetem na špatné události a různé výtržníky. Absolvoval jsem základní 10h kurz, označený jako level 1. Součástí kurzu bylo odražení útoku a taky použití spreje. Nikdy v minulosti, jsem žádné zkušenosti s bojovými sporty neměl.

Já a můj bratranec, jsme šli jednoho večera po náměstí v Mikulově. V tom nás míjel nějaký muž, očividně opilí, možná zdrogovaný. Pokřikoval na všechny kolemjdoucí a z ničeho nic se zaměřil na nás a začal nás slovně napadat. Z počátku jsme jej ignorovali, ale když jsme byly prakticky dál od něj,bratranec se otočil a řekl mu, ať toho zanechá. Muž se však otočil a utíkal ke mě, v ten moment jsem na nic jiného nepomyslel, než na to, že právě teď nastává ta chvíle, kdy se budu muset bránit přímému útoku. Jak se přibližoval, kopl jsem jej nad koleno a nějak se začal motat,asi tím, jak byl mimo, upadl na zem a myslel jsem, že je po všem. Otočili jsme se a pokračovali v cestě dál. Najednou jsem slyšel křik se slovy, “rozpářu tě, je mi to jedno”. Utíkal opět ke mě. Když jsem se otočil, viděl jsem, jak proti mě utíká s nožem v ruce. Všechno se seběhlo strašně rychle, nebyl čas vůbec přemýšlet, v hlavě prázdno, adrenalin, stres, strach o život! Věděl jsem, že pokud něco okamžitě neudělám, dopadne to zle. Automaticky jsem vytáhl pepřový sprej, který jsem dostal v rámci kurzu a jenž nosím stále sebou za pasem. Stačilo poměrně málo, asi jedna dávka, tu jsem mu nastříkal přímo do očí. Útočník šel okamžitě k zemi. Na nic dalšího se nezmohl. Protože jsem si vzpomněl na rady trenéra,kdy při každém použití obranných technik, musím přivolat policii, především pro svou právní ochranu, tak jsem taky učinil. Policie byla na místě prakticky ihned, celý incident se totiž odehrál na náměstí, poblíž služebny městské policie. Po příjezdu nás vyslechli,muže zajistili. Ještě na místě mě pochválili, že jsem se ubránil a přitom útočníkovi v podstatě neublížil. Účinky spreje totiž po určité době vyprchají a nemá to žádné trvalé následky.

Asi dva dny po tomto útoku, jsme byli na výslechu a policisté říkali, že je to známá firma a byl prý i ve vězení, jeho hrozby smrtí a i samotný útok, byl tedy velmi reálný, neměl co ztratit. Každopádně byl to silný zážitek, takže se k tomu nerad vracím. I když se díky vhodně zvolené obraně prakticky nikomu nic nestalo,příjemné to nebylo. Bez vědomostí,které jsem za 10h tréninku získal, by to skončilo daleko hůř. To si uvědomuji.

Závěrem bych chtěl podotknout, že Jožka aktuálně nastupuje na další kurz sebeobrany pro pokročilé a díky tomu, že vše zvládl přesně tak jak jsme to nacvičovali nejméně 100x v tělocvičně, je mezi námi, živý a zdravý. Klobouk dolů.